Apie išlaikymą (shutter speed) fotografuojant.

Praėjusiame poste papasakojau, kad diafragma reguliuoja, kiek daug šviesos pateks į jūsų daromą nuotrauką. Kuo atviresnė ji bus, tuo šviesesnė bus nuotrauka. O kuo ji uždaresnė – tuo tamsesnė, nes pateks mažiau šviesos. O išlaikymas reiškia, KIEK ILGAI fotoaparatas leis tai ŠVIESAI vis SKLISTI pro mūsų atvertą diafragmą ir taip „piešti”/kurti mūsų daromą nuotrauką.

Išlaikymas žymimas sekundėmis, pvz., 1/30 sekundės. Tai reiškia, viena trisdešimtoji sekundės dalis. Atrodo, vaje, kaip greit padaroma nuotrauka! Iš tiesų toks išlaikymas yra gan ilgokas nuotraukų daryme ir yra pakankamai sunku išlaikyti nesujudinus fotoaparato. O ypač jeigu kadre fotografuojamas žmogus, tai dar ir tas žmogus turėtų būti sustingęs. Dėl to fotografuojant portretus išlaikymas dažniausiai prasideda bent jau nuo kokių 1/200 (esant tamsesnei dienai ar vakarui arba esant bažnyčioje) ir gali trumpėti iki 1/4000 sekundės ar pan. (min ir max išlaikymo galimybės priklauso nuo fotoaparato modelio). Tai pat, išlaikymas gali būti ir labai ilgas, pvz., viena pilna sekundė, 10, 30 ar pan. sekundžių.

Kokią įtaka nuotraukos galutiniam vaizdui turi išlaikymas?

1) Trumpas išlaikymas (tarkim, 1/1000 sekundės) pagaus ir sustingdys judesį nuotraukoje. Taigi jeigu fotografuojat kažką judančio, pvz., bėgančius vaikus, jūsų tikslas turėtų būti kuo trumpesnis išlaikymas, kiek leidžia tuo metu sąlygos.

2) Taip pat, trumpas išlaikymas (pvz., 1/2000) reiškia, kad per tą jau pradžioje minėtą diafragmą trumpiau keliaus šviesa, dėl to jos bus mažiau ir gausime tamsesnę nuotrauką.

3) Bei priešingai, turėdami ilgesnį išlaikymą (pvz., 1/30), mūsų nuotrauka bus šviesesnė, nes ilgesnį laiką pro diafragmą galės keliauti šviesa.

Kitame poste sujungsime šiuos du parametrus ir pradėsim aiškintis, kaip diafragma ir išlaikymas vienas nuo kito priklauso ????

Parašykite komentarą

This function has been disabled for „Akvilina Photography“.