Apie išlaikymą (shutter speed) fotografuojant.

Praėjusiame poste papasakojau, kad diafragma reguliuoja, kiek daug šviesos pateks į jūsų daromą nuotrauką. Kuo atviresnė ji bus, tuo šviesesnė bus nuotrauka. O kuo ji uždaresnė – tuo tamsesnė, nes pateks mažiau šviesos.

➡️ O išlaikymas reiškia, KIEK ILGAI fotoaparatas leis tai ŠVIESAI vis SKLISTI pro mūsų atvertą diafragmą ir taip „piešti“/kurti mūsų daromą nuotrauką.


Išlaikymas žymimas sekundėmis, pvz., 1/30 sekundės. Tai reiškia, viena trisdešimtoji sekundės dalis. Atrodo, vaje, kaip greit padaroma nuotrauka! Iš tiesų toks išlaikymas yra gan ilgokas nuotraukų daryme ir yra pakankamai sunku išlaikyti nesujudinus fotoaparato. O ypač jeigu kadre fotografuojamas žmogus, tai dar ir tas žmogus turėtų būti sustingęs. Dėl to fotografuojant portretus išlaikymas dažniausiai prasideda bent jau nuo kokių 1/200 (esant tamsesnei dienai ar vakarui arba esant bažnyčioje) ir gali trumpėti iki 1/4000 sekundės ar pan. (min ir max išlaikymo galimybės priklauso nuo fotoaparato modelio). Tai pat, išlaikymas gali būti ir labai ilgas, pvz., viena pilna sekundė, 10, 30 ar pan. sekundžių.

❓Kokią įtaka nuotraukos galutiniam vaizdui turi išlaikymas?

↪ Trumpas išlaikymas (tarkim, 1/1000 sekundės) pagaus ir sustingdys judesį nuotraukoje. Taigi jeigu fotografuojat kažką judančio, pvz., bėgančius vaikus, jūsų tikslas turėtų būti kuo trumpesnis išlaikymas, kiek leidžia tuo metu sąlygos.

↪ Taip pat, trumpas išlaikymas (pvz., 1/2000) reiškia, kad per tą jau pradžioje minėtą diafragmą trumpiau keliaus šviesa, dėl to jos bus mažiau ir gausime tamsesnę nuotrauką.

↪ Bei priešingai, turėdami ilgesnį išlaikymą (pvz., 1/30), mūsų nuotrauka bus šviesesnė, nes ilgesnį laiką pro diafragmą galės keliauti šviesa.

🔜 Kitame poste sujungsime šiuos du parametrus ir pradėsim aiškintis, kaip diafragma ir išlaikymas vienas nuo kito priklauso 👌

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *