Paparastai apie diafragmą fotoaparatuose

👀 Įsivaizduokit diafragmą kaip mūsų akį. Dienos metu mūsų akies vyzdys yra mažai praviras • , kad patektų mažiau šviesos, nes jos aplink yra ir taip labai daug. Kai ateiname į tamsesnę patalpą – vyzdys išsiplėčia ● (čia imituoju vyzdį 😅), kad galėtų į save priimti daugiau šviesos. Lygiai taip pat ir diafragma fotoaparate reguliuoja, kiek šviesos pateks į jūsų daromą nuotrauką.

Na čia tikrai ne itin mokslinis paaiškinimas, tačiau man pačiai, kai pradėjau fotografuoti, tokia asociacija padėjo vizualiai suvokti ir įsivaizduoti diafragmos veikimą. Gal padės ir jums! 🙃


Taigi, kai fotoaparate nustatome labai atvirą diafragmą ●, vadinasi – patenka daugiau šviesos 🌞. Logiška, nes juk plotas didesnis, pro kurį keliauja šviesa, dėl to gausime ir nuotrauką šviesesnę.

Kai mes diafragmą uždarome (padarome tą jos skylutę mažesnę) • , tada pateks mažiau šviesos – dėl to nuotrauka bus tamsesnė ⛅.

IR DAR! Diafragma reguliuoja ne tik, kiek pateks šviesos, tačiau daro ir tą stebuklingąjį „bokeh“, t.y., fono išliejimą. Taigi ji nusako, kiek erdvės bus ryškios, o kiek bus sulieta. O techniškai kalbant – kokia bus ryškumo zona.

Žymima ji yra f raide ir kuo atviresnė, tuo mažesnis bus skaičiukas. Taigi ATVIRA diafragma (●🌞), pvz., f1,2, f1,4, f1,8 (čia yra pačios atviriausios galimos diafragmos):

⭐ Duoda nuotraukai daugiau šviesos, todėl objektyvai, kurie gali tiek plačiai atidaryti f yra vadinami „šviesiais“ objektyvais.
⭐ Daugiau šviesos reiškia, kad erdvėse, kurios yra tamsesnės – ypač bažnyčiose – objektyvas pajėgs užfiksuoti pakankamai šviesiai nuotrauką (be blykstės).
⭐ Sulieja foną. Beje, užtenka, kad diafragma būtų, tarkim, apie f3,5 ir jau nebegausite gražiai išlieto fono. Todėl visi universalūs, paprasti objektyvai kiša koja gražiems portretams.

Na, o UŽDARA diafragma (• ⛅) daugiausiai gali būti f22 ir daro viską priešingai, tad nebesikartosiu 😵.

➡️ Kitus kartus pakalbėsiu apie išlaikymą ir ISO bei esminį dalyką – kaip visus šiuos tris parametrus derinti tarpusavyje?! 🤔

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *